Kuzey Kore’ye tümzincir teknolojisi aktaran ABD vatandaşı tutuklandı.

30 Kas    Ekonomi, Teknoloji
Kas 30

Kuzey Kore’ye tümzincir teknolojisi aktaran ABD vatandaşı tutuklandı.

Bugün ABD savcıları yaptırımları aşmak için şifre para birimleri ve tümzincir teknolojisinin nasıl kullanılacağına ilişkin bir sunum yapmak için Kuzey Kore’ye seyahat ettiği iddia edilen Virgil Griffith’in tutuklandığını duyurdu. 29 Kasım tarihli duyuruya göre 36 yaşındaki Griffith, Los Angeles Uluslararası Havaalanı’nda tutuklandı ve Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasasını (IEEPA) ihlal etmekle suçlanacak. Griffith suçlama ile 20 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Griffith’in Avukatı Geoffrey S. Berman şunları söyledi: “İddiaya göre Virgil Griffith, Kuzey Kore’ye yüksek teknik bilgi sağladı. Bu bilgilerin Kuzey Kore’nin para aklama ve yaptırımlardan kaçınmasına yardımcı olmak için kullanılabileceğini biliyordu. Bu iddiaya göre Griffith, hem Kongre hem de Başkanın Kuzey Kore’nin tehlikeli rejimi üzerinde azami baskı uygulamak için yürüttüğü yaptırımları tehlikeye attı. ”

EEPA, ABD vatandaşlarının Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Ofisi’nden lisans almaksızın Kuzey Kore’ye herhangi bir mal, hizmet veya teknoloji ihraç etmesini yasaklamaktadır. Singapur’da yaşayan bir ABD vatandaşı olan Griffith’in daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Kuzey Kore’ye seyahat izni alması engellendi. Griffith karara karşı çıktı ve Kuzey Kore’ye karşı yaptırımları ihlal eden Kuzey Kore Şife Para Birimi Konferansına gitti.

FBI Genel Müdür Yardımcısı William F. Sweeney Jr. “Kuzey Kore’ye yaptırım uygulanmasının kasti sebepleri var. Ülke ve lideri ulusal güvenliğimiz ve müttefiklerimiz için gerçek bir tehdit oluşturuyor. Bay Griffith’in federal hükümetten izin almadan Kuzey Kore’ye gittiğini ve yaptığı şeyin yasaya aykırı olduğu bilgisiyle kimsenin yaptırımlardan kaçmasına izin veremeyiz. Çünkü Kuzey Kore’nin nükleer silah oluşturma arzusu, bu amaçla para kaynağı, teknoloji ve bilgi edinmesinin sonuçları dünyayı riske sokuyor. Bir ABD vatandaşının düşmanımıza yardım etmesi iddiasıdaha da korkunç.”

Kuzey Kore’nin  uluslararası yaptırımlardan kaçınmak ve “ABD’nin egemen olduğu küresel finansal sistem” etrafından dolaşmak için şifre para geliştirmenin ilk aşamalarında olduğu bildiriliyor .

Kuzey Kore’nin şifre para konferanslarından sorumlu yetkili Alejandro Cao de Benos; “Dijital para biriminin Bitcoin’e ( BTC ) benzer olacağını, ancak sikkenin oluşturulmasında henüz çok erken aşamada olduklarını söyledi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir