NATO’nun Watford zirvesinde sıkıntılı üçlü

1 Ara    Dünya
Ara 1

NATO’nun Watford zirvesinde sıkıntılı üçlü

NATO’nun 70. doğum gününü kutlanması bir zafer yürüyüşü olmalıydı. Çünkü beşyüzyıl boyunca kolektif savunma ittifaklarının ortalama ömrü sadece 15 yıl oldu. NATO sadece uzun süre hayatta kalmayıp aynı zamanda pek çok yönden de iyi sonuçlarla elde etti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “tarihin en güçlü ittifakı” olarak kalmaya devam ediyor ve “bir nesildeki toplu savunmamızın en büyük takviyesini doğu kesiminde tarihte ilk kez savaşa hazır birliklerimizle hayata geçirdi.

NATO şimdi 3 Aralık’ta İngiltere Kraliçesi’nin ev sahipliği yapacağı Buckingham Sarayı’nda NATO ülkelerinin liderlerini bir araya getiriyor. Zirve Watford’da, Londra’nın hemen dışında.

Komünizmin çöküşünden bu yana NATO, Afganistan’da terörle ve Afrika Boynuzu’ndaki korsanlarla mücadele etti. Ancak Rusya’nın 2014’te Ukrayna’ya müdahalesi, Avrupa’yı savunma misyonuna geri dönmesine neden oldu. Tepki kuvvetli oldu. NATO, üç Baltık ülkesinde ve Polonya’da çok uluslu ekipler kurdu. Önümüzdeki yıl 30 mekanize tabur 30 hava filosu ve 30 gün içinde hareket etmeye hazır 30 savaş gemisi olmasını hedefleyen yeni bir savunma belirledi. Soğuk savaşın sona ermesinden bu yana en büyük tatbikatını yaptı: “Trident Juncture” geçen yıl Norveç ve çevresinde yaklaşık 50.000 askerle gerçekleştirildi. Önümüzdeki yıl Amerika’dan yapılacak “Defender 2020” tatbikatı için yaklaşık 20.000 kişi Amerika’ya gidecek. 

Suriye krizinin ardından Türkiye’nin Rusya ile Fransa ve Amerika’nın Türkiye’nin terör listesine aldığı PKK/YPG ile geliştirdiği işbirliği, NATO içinde de sorunlara neden oluyor. Kasım ayında Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” sözleri, ittifak içinde hararetli tartışmalara neden olmuştu. NATO bir yandan Baltık ve Karadeniz havzasında genişleme hamleleri yaparken, bir yandan da içerideki bu fikir ayrılıklarını çözmek zorunda kalacağa benziyor. Dünya çok kutuplu bir yörüngeye girdikçe, NATO ittifakını oluşturan ülkelerinde çıkar çatışması yaşıyor. Önümüzdeki dönemde NATO’nun bu sorunları nasıl çözeceği ise büyük bir soru işareti ve ittifakın gelecekte alacağı şekli derinden etkileyeceğe benziyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir