Japonya üretimini Çin dışına taşımak istiyor.

10 Nis    Dünya, Ekonomi, İş, Piyasalar
Nis 10

Japonya üretimini Çin dışına taşımak istiyor.

Japonya Hükumeti, Çin Halk Cmhuriyeti’in de ki  COVID-19 salgınından sonra Çin’de üretim gerçekleştiren Japon firmalarının üretimlerini Çin dışına çıkarmaları için mali kaynak ayırdı. Japonya yeni yapılanmaya yardım için 993 milyar dolarlık acil teşvik paketinin 2.2 milyar dolarını tahsis etti.

CMP’ye göre üretimini Japonya’ya geri döndürecek şirketlere 2 milyar dolar ayrılırken, bu şirketlerin üretimi diğer ülkelere taşımasına yardımcı olmak için yaklaşık 223,5 milyon dolar harcanacak. Normal şartlar altında Çin Japonya’nın en büyük ticaret ortağı. Ancak Şubat ayında Çin’den yapılan ithalat koronavirüs salgınının kapalı fabrikaları durdurması nedeniyle % 50 düştü. Bu arada Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in bu ayın başında Japonya’ya yapacağı ziyaret yeni bir tarih belirlenmeden ertelendi. Ziyaretin ertelenmesine Japonya’nın aldığı karar da etki etmiş olabilir. 

Çin Dış İşleri Bakanı Zhao Lijian  daha önce yaptığı açıklamada “Çin’deki salgın nedeniyle, küresel ticaretin etkilenmemesi için mümkün olduğunca tedarik zincirini ayakta tutmaya çalışacağını açıklamıştı.” ancak görünen o ki tüm bu açıklamalar, dünyayı tatmin etmişe benzemiyor. Japonya’nın attığı bu adım bu nedenle çok önem taşıyor. Toz duman dağılıp salgın nedeniyle ortaya çıkan zarar netleşmeye başladığında, benzer karar Avrupa ve Amerika’dan da gelebilir.

japonya öncelikle yüksek katma değere sahip nitelikli ürünlerin üretiminin Japonya içine dönmesini istiyor. Daha sonraysa diğer üretimleri Güney Asya ülkelerine kaydırmak niyetini gizlemiyor. Japon şirketlerinin zaten Çin’den çıkmayı düşündüklerini kaydeden Japonya Araştırma Enstitüsü ekonomisti Shinichi Seki’ye göre, “Bir şeyler değişecek.” “Bu bütçenin kabul edilmesi kesinlikle bu sürece bir ivme sağlayacaktır. Bununla birlikte otomotiv gibi bazı endüstriler muhtemelen kalmaya devam edecek.”

SCMP verilerine göre “Japonya Çin’den diğer büyük sanayi ülkelerinden çok daha fazla parça ve kısmen mamul mal ithal edior.Tokyo Shoko Research tarafından Şubat ayında 2,600 Japon şirketi ile yapılan bir araştırmaya göre bu şirketlerin %37’si virüs salgınından sonra Çin dışında ürün tedarikine giderek, tedarik zincirlerini çeşitlendirme arayışına girdi.

Salgın ilk başladığında Çin’e ilk desteği veren ülkelerden birisi Japonya oldu. Japonya hızla harekete geçerek, Çin in acil ihtiyaç duyduğu maske, koruyucu elbise ve eldivenleri Çin’e gönderdi. Çinli yetkililer bu destekten övgüyle bahsetti. Hatta Japon Fujufilm Holdings tarafından üretilen bir antiviral Çin’li hastaların tedavisinde kullanıldı ve olumlu sonuçlar elde edildi. Ancak salgın Çin dışına çıkıp Japonya’ya da yayılınca, Japonya’da farklı havaların estiği görülüyor. Japonya’da salgının sorumlusu olarak Çin görülürken, Çin’e yapılan uçuşları geç durdurduğu için Japonya Başbakanı’da sorumlu gösteriliyor.

Alpay GÜREL

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir